خمیردهان اورتودنتول

خمیردهان اورتودنتول با هدف پیشگیری از بیماری های دهان و دندان تولید شده است که علاوه بر مسواک زدن و پاک کردن دندان ها، محیط دهانی را از هرگونه عامل عفونی کننده و بیماری زا  پاک و استریل می کند. این فرآورده در واقع خمیر شستشوی اختصاصی در اُرتودنسی است که مانع فعالیت های میکروبی و پوسیدگی دندان ها در طول زمان اورتودنسی می گردد و شدت دردهای اولیه فک را نیز کاهش می دهد. علاوه بر کاربرد اختصاصی فوق خمیردهان در موارد زیر کاربرد ویژه دارد:

اثر پاک کننده (خمیردهان) و ضدپلاک:

در اکوسیستم های  زیادی، باکتری ها بر روی  سطوح همانند یک  لایه رشد می کنند که بیوفیلمنامیده  می شود. بیوفیلم ها به طور طبیعی مرکب از گونه های میکروبی متعدد هستند و نقش مهمی را در ایجاد انواع بیماری ها دارند. عواملی همچون شکل گیری پلاک های دندانی، عفونت های کیست های فیبروزیز، ضایعات غذایی، و مقاومت های غیرمعمول به آنتی بیوتیک ها شرایط را برای تشکیل بیوفیلم مهیا می کند.

این موجوادات میکروسکوپی دائماً در پاسخ به اختلالات فیزیکی از قبیل تحلیل رفتن فیلم و فشار تکاملی مانند هجوم نیچ و فشار غذایی تغییر می کنند . به هر حال بیوفیلم ها به صورت نسبتاً استواری در مجموعه رشد می کنند. و به صورت کروی غیریکنواخت استوار می مانند و جعمییت حالت ارتجاعی و نفوذ خارجی از قبیل اختلال ضد میکروبی به دست می آورد.

اورتودنتول عوامل عفونی دهان از جمله پلاک های میکروبی که اصلی ترین عامل پوسیدگی دندان هستند را از بین می برد. حسین زادگان و دلفان در تحقیقی که در Acta Medica Iranica, Vol.47, No.1 (2009)) ) منتشر شده است تصریح کردند که ماده موثره اورتودنتول ( اسانس مرزه خوزستانی ) قدرت زیادی در از بین بردن بیوفیلم های باکتریایی دندان دارد و همچنین تأثیری ملموسی بر عفونت و التهاب لثه و متعاقب آن بر خون ریزی لثه ( پیوره ) بجا می گذارد.

اثرات ضد قارچی ( برفک دهان یا کاندیدیازیس دهانی ):

کاندیدیازیس به بسیاری از عفونت های قارچی بسیار معمول که به وسیله قارچ کاندیدای شبه مخمر ( Yeast like ) ایجاد می گردد، گفته می شود. گونه های مختلف کاندیدا به عنوان بخشی از میکروفلور طبیعی دهان در نزدیک به 40% مردم دیده می شوند و از عوامل مهم ایجاد کننده عفونت های دهانی هستند. کاندیدوز دهانی را بیماری فرد بیمار خوانده اند. از انواع کاندیدوز دهانی می توان به کاندیدا آلبیکنس، کاندیدا گالبرتا، کاندیدا تروپیکالیس، کاندیدا سودو تروپیکالیس، کاندیدا گیلریموندی و کاندیدا کروزی اشاره کرد. اگرچه همه گونه های کاندیدا می توانند باعث عفونت دهانی شوند، ولی اکثر قاطیعت موارد در اثر کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.
در برفک دهانی ( کاندیدیازیس دهانی ) خمیردهان با قدرت فوق العاده ای که در از بین بردن قارچ ها دارد دوره درمان را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

مطالعات نشان می دهند که از ميان اشكال باليني مختلف عفونت هاي دهانی، كانديديازيس و برفك دهان بسیار شایع تر هستند. در بررسی های صورت گرفته توسط نجیب زاده و همکاران در دانشگاه تربیت مدرس MIC اسانس مرزه خوزستاني ( ماده موثره اورتودنتول ) براي از بین بردن قارچ حفره دهانی برابر  2/0 بوده است. این محققین اضافه می کنند که درمان  كانديديازيس دهاني توسط  اسانس مرزه  خوزستاني با غلظتي معادل MIC ×2 کاملاً موفقيت آميز بوده که توسط ارزيابي هاي ميكروبيولوژيكي و هيستوپاتولوژيكي و معاينات باليني مورد تأييد قرار گرفته است و جالب تر آنکه معادل هشت روز درمان توسط نيستاتين با غلظتي معادلMIC ×10  بوده است. محققین این تأثیر شگفت آور را به تركيب اصلي اسانس مرزه خوزستاني، كارواكرول ( بيش از 90% ) كه يك تركيب فنوليك با قدرت ضد قارچی قوي مي باشد نسبت می دهند. با توجه نفوذ بالاي این ماده، مولكول هاي اين تركيب مي توانند در فضاهاي غير قابل دسترس بافت زبان ( مثل شيارها و پرزها و قسمتهاي عميق ) نفوذ نموده و با وجود كاربرد غلظتي معادل دو برابر MIC، مي تواند تأثيري معادل 10 برابر MIC نیستاتین داشته و موجب حذف علايم باليني كانديديازيس دهاني شود .

ضد درد، حساسیت و التهاب:

ماده موثره بکار رفته در این فرآورده خاصیت ضد دردی بسیار خوبی دارد که پیش تر از این ویژگی در ساخت داروی دنتول استفاده شده است. ویژگی های ضد دردی این فرآورده با دو روش اعمال می شود اول از طریق مهار سیناپس ها  و سپس از طریق از بین بردن التهاب و به طبع آن از بین بردن دردهای ثانویه ی ناشی از  التهاب.
در تحقيقی كه توسط امانلو و دادخواه و صالح نيا صورت گرفت ( J Pharampharmaceutm2005; 8(1): 102 – 106 )  مشخص شد كه عصاره هيدرواتانولي گياه مرزه خوزستاني، خواص ضد التهابي و ضد درد از خود نشان داده و  اين  آثار با اثرات مورفين و ايندومتاسين قابل مقايسه می باشد. مرزه به عنوان گیاهی غنی از کارواکرول در گذشته برای درمان ناراحتی هایی همچون درد دندان و گلو، تسکین درد های روماتیسمی و عصبی به کار می رفته است. امروزه  تحقیقات علمی نیز بر صحت تأثیر کارواکرول در تسکین درد صحه گذاشته  است، به این ترتیب که  سنتز پروستاگلادین­ها را که در  ایجاد  مکانیسم های درد نقش اساسی دارند مهار می­کند. همچنین اثر ضد التهابی کارواکرول نیز به اثبات رسیده که خود یکی دیگر از عوامل اثبات کننده­ی اثر ضد دردی کارواکرول می باشد.

آنتی سپتیک و ضد عفونت های دهان و لثه (پیوره):

خمیردهان و البته دهان شویه اورتودنتول عملکرد مطلوبی در از بین بردن عفونت های باکتریایی و قارچی دارند. در مطالعه ای که آتوسا آروين در سال ١٣٨١ تحت عنوان « اثرات ضد ميكروبي و ضد قارچي اسانس ساتورجا خوزستانيكا » که در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، شماره پایان نامه 4360، 82-1381 در شرايط Invitro انجام شد، ثابت كرد كه غلظت ١/٠ از اسانس مرزه خوزستاني اثر بازدارندگي برروي رشد استاف آرئوس، استاف اپيدرميديس، سالمونلا تايفي، پسودوموناس آئروژينوزا و اشرشيا كلي و قارچ هاي كانديدا آلبيكنس و آسپروژيلوس نايجر دارد.

در يك مطالعه دیگر كه توسط امان اللهي و همكاران در سال ٢٠٠۴ انجام شد (Fitoterapia 2004  ;75:768-707 ) نشان داده شد كه عصاره الكلي استخراج شده از مرزه خوزستاني وحشي و كشت شده در شرايط Invitro روي باكتري هاي گرم مثبت و منفي داراي اثرات بازدارندگي رشد مي باشد.

التهاب و حساسیت ناشی از پروتزهای دندانی (دندان مصنوعی):

یکی از مشکلاتی که دارندگان دندان های مصنوعی با آن رو به رو هستند التهاب و حساسیت در لثه ها است که مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد می کند. خمیر دهان و دهانشویه  اورتودنتول علاوه بر از بین بردن عوامل بیماری زای دهان و جلوگیری از عفونی شدن و آسیب دیدن لثه با خاصیت ضد دردی خود منجر به آرام شدن درد ناشی از فشار پروتز به دندان ها می شود.

ضد آفت:

یکی از عملکردهای  مشترک بین خمیردهان و دهاشویه تأثیر آنها بر روی آفت می باشد. در مطالعه ای که امانلو و همکاران صورت دادند و نتایج آن را در ژورنال DARU 2007 15(4) 231-235
منتشر کردند، تأثیر اسانس مرزه خوزستانی را بر Aphthous stomati  مورد بررسی قرار دادند و نتایج به دست آمده نظر کتب طب سنتی در استفاده از این گیاه برای درمان آفت را مورد تأیید قرار می دهد.

اثر ضد بدبویی دهان:

فعالیت برخی میکروب­های دهانی منجر به تولید متابولیت­های بدبو می­گردد که سبب بوی نامطبوع دهان می­شود ارتودنتول با پاکسازی کامل حفره دهان و عمق پرزهای زبان از این فرایند بیولوژیک کاملاً جلوگیری می­کند (عملکرد مشترک خمیردهان و دهانشویه)