رکتول

نام تجاری: رکتول

نام ژنریک: میرتول 5 درصد

دسته دارویی: بیماری های رکتو واژینال

شکل دارویی: پماد

ماده موثره: ماده طبیعی اسانس مورت استخراج از گیاه (Myrtus communis)


معرفی دارو

رکتول در درمان بواسیر و شقاق (هموروئید داخلی و خارجی) بسیار مؤثر است. این دارو با ایجاد مسیری جدید در درمان بیماری هموروئید و فیشر (شقاق) و بهبودی سریـع و کامل بیماری، سهولت و بهـداشت در مصرف، مصرف بهینه و کنترل ‌شده دارو و تسـکیـن فـوری درد را به همراه خواهد داشت.


ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد این دارو عبارتند از:

  • تسکین فوری علائم بیماری (درد و خارش)
  • برطرف کردن عوارض بیماری (التهاب و خونریزی)
  • بهبودی کامل بیماری کمتر از چهار روز

اثرات ضد التهاب: در منابع طب سنتي از مورت سبز به‌ عنوان ضد خارش و تحريكات ناشي از گزش حشرات ذكر شده است. نتایج بررسی‌های جديد نشان داده ميرتول با مهار (Lypoxygenase-5)  اثرات ضد التهابی خود را اعمال می‌کند.

 اثرات ضد احتقان: در منابع طب قديم و حتي امروزه روغن مورت سبز به شكل بخور جهت رفع احتقان سيستم تنفسي كاربرد داشته و دارد امروزه ثابت شده مجموعه تركيبات ميرتول با داشتن ترکيباتي نظير آلفاپينن و سينئول ، باعث انقباض عروق می‌گردد كه اين خاصيت را توجيه می‌نماید.
اثرات ضد خارش و درد: عموماً اسانس‌ها خاصيت بی‌حس‌ کنندگی دارند اين خاصيت به دليل جذب سريع و تأثیر بر ميلين اعصاب اعمال می‌گردد، ميرتول نيز از اين خاصيت مستثنی نبوده و اين دليل توجيه‌ تأثیر ميرتول بر خارش و درد موضعي است.


موارد مصرف : هموروئید درجه 3،2،1 و فیشر (شقاق)


مقدار و نحوه مصرف :

الف) فیشر: تا بهبودی کامل روزی دو مرتبه با دست تمیز محل عارضه به پماد آغشته شود و سپس مقداری گاز نخی بر روی مقعد قرار دهید.

ب) هموروئید درجه 1: هر 12 ساعت یک اپلیکاتور به مدت 4 روز

ج) هموروئید درجه2 و 3: چهار روز اول هر 12 ساعت یکبار و بعد از آن هر 24 ساعت یکبار محتوی یک اپلیکاتور را در داخل مقعد خالی شود.


هشدار و موارد منع مصرف:  قبل از مصرف مقدار کمی میرتولئا روی پوست مالیده شود، در صورت ایجاد حساسیت (قرمزی و خارش) از مصرف آن خودداری شود. (مصرف در دوران بارداری و شیردهی بلامانع است).


عوارض جانبی : ندارد.

تداخلات دارویی : ندارد.

مسمومیت : ندارد.

شرایط نگهداری:  در جای خشک و خنک (دمای 25 درجه سانتی گراد) و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

بسته بندی : یک پماد رکتول 20 گرمی همراه با 8 عدد اپلیکاتور و گاز نخی