میرتـودرم

شکل دارویی دسته دارویی نام ژنریک نام تجاری
پماد ضد التهاب ، ضد باکتری ، دور کننده حشرات میرتول 2/5 درصد میرتودرم

میرتودرم (میرتول 2/5 درصد)

دسته دارویى: ضد التهاب، ضد قارچ، ضد باکترى، دورکننده حشرات.

کاربرد درمانى: کهنه سوز شدن نوزادان، التهابات و تحریکات پوستى ناشى از عرق سوز شدن، دور کننده و ضد گزش حشرات.

مکانیسم اثر: میرتودرم با مهار رشد قارچ و باکترى مانع فعالیت هاى تخریبى آنها بر روى پوست مى گردد.
ضمنا باعث دور شدن، مرگ و مانع از لانه گزینى و تخم ریزى شپش بر روى موها مى شود.

موارد مصرف

کهنه سوز و عرق سوز شدن نوزادان: پس از شستشو و خشک کردن یا تمیز کردن به وسیله(دستمال مرطوب) روى موضع ملتهب نوزاد به مقدار لازم
روى محل مورد نظر مالیده شود. میرتودرم علاوه بر ایجاد لطافت و سلامت پوست نوزاد از بوى نامطبوع پوشک خیس نیز جلوگیرى مى کند.

برای مصونیت از گزش حشرات، بهتر است مقداری پماد میرتودرم بر روی پوست در معرض گزش مالیده شود.

کاربرد ویژه: با توجه به محدودیت مصرف سموم ضد شپش در کودکان، برای درمان شپش سر( اطفال و بزرگسالان) کافیست موها را با میرتودرم کاملا چرب و شانه کشیده و سپس موها را به مدت ۱ الی ۲ ساعت با کلاه بیکبار مصرف پوشانید (ماندن طولانی تر دارو بر روی مو محدودیتی ندارد) و طبق روال معمول شستشو انجام شود. با این عمل حشره بالغ کاملاً از بین رفته و با مرگ لاروهای داخل تخم، پوسته آن طی شستشو های بعدی از ساقه مو جدا می شود.

پیشنهاد:برای پیشگیری افراد خانواده هفتگی یک بار موها را با میرتودرم واکس کشیده و طبق دستور بالا عمل نمایند.

شرایط نگهداری: درجاى خشك وخنك (دمای اتاق) و دور از دسترس کودکان نگهدارى شود.

بسته بندی: ميرتودرم به شکل پماد در تيوب های 60 گرمى تهيه شده است.

احتیاط: قبل از مصرف (به ویژه برای کودکان) مقدار کمی از میرتودرم را روی پوست ساعد دست بمالید در صورت بروز قرمزی و خارش پوست از مصرف آن جلوگیری شود.

کاربرد ویژه میرتودرم در پیشگیری و درمان شپش

شپش از ابتدای زندگی همزیست انسان بوده است. از ترشحات و چرک بدن ما تغذیه و ندرتاً برای رشد و تولید مثل خونخواری می کرده و در عوض با تلقیح میکروب های همزیست و غیر بیماری زای سطح پوست و همچنین بزاق و محتویات گوارشی خودش به داخل پوست میانی موجب تحریک سیستم ایمنی و ارتقا سطح آن در مقابل مسمومیت ، عفونت و سرطان ها گردیده است. با تغییر روند زندگی و بهداشت فردی بشر، غذای شپش که همان چرک  بدن بود با شستشو و نظافت مکرر آدم ها از بین رفت و  بنظر می رسد این حشره برای  حفظ بقای خود با خوردن بافت های زنده و پوست انسان تطابق یافته که متأسفانه آزار دهنده است . امروزه پدیکلوزیس علاوه بر آزار جسمی به یک معضل فرهنگی و روانی تبدیل شده، بطوریکه محیط های آموزشی و جمعی را از نظر روانی پریشان و مضطرب نموده و به یک  بحران اجتماعی مبدل شده است. با توجه به رابطه زیستی طبیعی انسان و شپش مبارزه شیمیایی و سموم عملاً مخاطره آمیز و ناکارآمد هستند. تجارب گذشته نشان می دهد که حشرات به سموم مقاومت پیدا می کنند و از طرفی همزیست آنها که همان انسان است، از  عوارض این مواد اعم از مسمومیت حاد و مزمن در امان نخواهد  بود. بنابراین برای کنترل آلودگی بایستی حتماً از روش غیر سمی و سالم استفاده شود. برای کنترل شپش بدن و عانه کافی است موهای زائد بدن را از بین برده و لباس ها را پس از شستشو اتو کنید. در صورت نبود دسترسی به اتو می توانید لباس ها را درون آب جوش فرو برده و پس از چند دقیقه آبکشی نمایید. اما برای کنترل شپش سر با توجه به نقش مو در زیبایی و عدم امکان استفاده از روش های مخاطره آمیز، شرکت داروسازی خرّمان داروی گیاهی  میرتودرم را تولید کرده که مصرف تنها یکبار از این دارو  موجب  پاکسازی کامل سر و موها از وجود شپش و لارو آن در داخل تخم (رشک) و تسکین فوری عوارض و حساسیت ناشی از گزش  می گردد. میرتودرم کاملاً غیر سمی و قابل استفاده در تمام رده های سنی می باشد.

پدیکولوزیس(آلودگی به شپش)
شپش انگل اجباري انسان است، با انسان همزيستي دارد، از عرق وترشحات پوستی و مدفوع تغذيه ميكند، انگل ماده براي تكامل تخم ها( رشك) به آهن نياز دارد، ازخون ميزبان مي مكد، آهن آنرا جذب و سرم را به آنتي ژن (Ag) تبديل نموده ودوباره به پوست تزريق ميكند، آنتي ژن وارده سبب توليد انتي بادي (Ab) درخون ميزبان ميگردد وتركيب AgAb منجر به ارتقاع سطح ايمني و مقاومت دربرابر سرطان ها وعفونت ها مي شود. اين پديده براي ارتقاء ايمني وسلامت انسان هاي اوليه كه بشكل خانواده وكلني غارنشين وبدوي بوده اند يك ضرورت طبيعي بوده است. ليكن در دوران زندگي جمعي وتمدن اجتماعي، بدليل ارتباطات نزديك افراد، انگل به ميزبانان ديگر سرايت مي كند و در اولين نيش زدن آنتي ژن خون ميزبان قبلي را به ميزبان جديد منتقل و باعث تحريكات پوستي بشكل قرمزي وخارش و در موارد محدود انتقال ميكروب ها مثل عامل تيفوس (ريكتزيازيس) می گردد. در دوره توليد و مصرف سموم ارگانوفسفره و ارگانوكلره كه خسارات غيرقابل جبراني به محيط زيست زد، حیات اين حشره هم تضعیف گردید. ليكن با ممنوعيت تولید سموم گفته شده توسط سازمان های جهانی، این حشره آرام آرام به چرخه زندگي برگشته است. ظهور مجدد اين انگل در انتقال بيماري هاي خوني مثل هپاتيت ها در هاله اي از ابهام است!!؟؟ لذا مخاطرات آن نگران كننده بنظر ميرسد!
بااين اوصاف پيشگيري وناامن كردن شرايط زندگي و مهاركردن شرايط زاد و ولد این انگل امري ضروری است. شرکت داروسازی خرمان با توجه به ضرورت موضوع، اقدام به توليد فرآورده طبيعي دارويي ميرتودرم براي جلوگیری از لانه گزيني و همچنین مرگ فيزيكي (خفگي) انگل و تخم آن نموده است.
1- مكانيزم دور كنندگی: میرتول (ماده موثره فرآورده میرتودرم) دارای خاصیت دورکنندگی حشرات است با این توصیف ،شپش از فرد آلوده به فردی که میرتودرم مصرف کرده است سرایت نمی کند به عبارتی شپش بالغ نسبت به بوی میرتودرم گریزان است و سبب آلودگی مجدد نمی گردد.
2- مكانيزم كشندگي حشرهء بالغ: میرتودرم سبب تورم پوشش کیتینی شپش گردیده و با این کار باعث بسته شدن منافذ تنفسی حشره (اسپیراکل های جانبی تنه) و نهایتا خفگی و مرگ آن می شود.
3- مكانيزم كشتن لارو: میرتودرم سبب بسته شدن منافذ تنفسی تخم انگل (رشک) گردیده و مانع رسیدن اکسیژن به لارو شده و آن را خفه می کند.
4- مكانيزم پيشگيري از چسبندگي تخم ( رِشك) به مو: میرتودرم بر روی غلاف مو یک لایه مومی ایجاد می کند که مانع چسبندگی رشک نوزاد به بدنه مو می گردد. لذا عمل لانه گزینی انجام نمی گیرد.
میرتودرم شپش را به صورت فیزیکی می کشد و نه شیمیایی در درمان های شیمیایی علاوه بر بروز حساسیت ها، انگل نسبت به درمان مقاوم می شود در صورتی که در مرگ فیزیکی مقاومت ایجاد نمی شود و این یک امتیازبزرگ برای میرتوردم است که در عین سلامتی و عدم مسمومیت، باعث پاکسازی کامل موها از حشره و تخم آن می گردد.

 

مقاله