میرتــول

نام تجاری: میرتول

نام ژنریک: میرتول 5 درصد

دسته دارویی:

شکل دارویی: لوسیون

ماده موثره: ماده طبیعی اسانس مورت  استخراج از گیاه (Myrtus communis)


معرفی دارو:

اغلب شامپوهای رایج با هر عنوان و برندی، دارای ترکیبات سولفاته (به عنوان شوینده) هستند. استفاده مداوم از این ترکیبات سبب بروز حساسیت و التهابات پوستی و خشکی مو می‌گردد. بعلاوه عوامل مضر مثل قارچ‌ها، باکتری‌ها و عوامل حساسیت‌زا مثل مواد شیمیایی موجود در این فراورده ها از جمله، رنگبرها (اکسیدانت‌ها) و رنگ‌های مو باعث تخریب پوست می شود که به شکل اگزما التهاب، شوره، خارش پوست سر و تضعیف مو (خشکی، موخوره و ریزش مو ) و در نهایت موجب نارضایتی مصرف کننده می‌گردند. فرآورده میرتول برای پیشگیری و درمان عوارض این مواد حساسیت زا تهیه شده است. مورت سبز از قدیم الایام جهت تقویت مو بکار رفته است. آنچه مردم از مورت سبز به عنوان تقویت کننده مو شناخته اند یک واقعیت است که دلایل آن امروزه در تحقیقات علمی به اثبات رسیده است. روغن مورت دارای ترکیباتی است که دارای خواص ضد قارچ، ضد باکتری و ضد التهاب بوده و با مهار رشد این میکرو ارگانیسم‌ها و همچنین مهار اثرات مواد حساسیت زا و مواد شیمیایی شوینده از تاثیرات تخریبی آن‌ها بر پوست و مو به خصوص پیاز مو، جلوگیری می نماید.


مقدار و نحوه مصرف:  درب آمپول را شکسته و در یک عدد شامپو حدود250 میلی لیتر بریزید (از درب شکسته شده در صورت لزوم می توان مجدداً به عنوان درپوش استفاده کرد)، همواره قبل از مصرف، شامپو را بهم بزنید (چون ممکن است دو فاز شده باشد). مقدار کمی از شامپو را به کف دست بمالید سپس به مدت یک دقیقه موها را با آن شستشو و ماساژ دهید و همزمان به شکل چرخشی سر را برس بکشید و سپس آبکشی نمایید. تاکید می‌شود زمان شستشو و برس‌کشی مجموعاً بیشتر از دو دقیقه نشود، زیرا سدیم لوریل سولفات (SLS) موجود در شامپوها جذب پوست می شود و باعث تحریک و تخریب پوست و مو می‌گردد! بهترین اثر درمانی و تقویتی میرتول معمولاً پس از بار دوم مصرف نمایان خواهد شد.


هشدار و نکات قابل توصیه: همیشه مقدار کمی شامپو (در حد کف کنندگی) استفاده نمایید. مصرف بیش از این مقدار باعث حساسیت و خشکی مو می‌شود. هیچ گاه شامپو را مستقیم روی سر نریزید، حتماً ابتدا درکف دست ریخته، دست ها را کاملاً بهم بمالید و با دست آغشته به شامپو موها را بشوید و سپس آبکشی نمایید. هر شامپویی که پوست دستتان را خشک می نماید از مصرف مجدد آن خودداری کنید زیرا به همان نسبت پوست سر و غلاف مو را تحریک می کند.هیچ گاه اجازه ندهید کف شامپو روی بدن بنشیند زیرا (SLS) موجود در آن تا یک روز روی بدن می ماند و جذب پوست می شود و به مرور سبب ایجاد پیرپوستی و ناهنجاری های داخلی می گردد.


شرایط نگهداری: در جای خشک و خنک (دمای اتاق) و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.


بسته بندی: 7 میلی لیتر میرتول که به صورت آمپول یکبار مصرف تهیه شده است.