داروی طبیعی ساتورکس

نام تجاری: ساتورکس

نام ژنریک: مرزه کوهی

دسته دارویی: سلامت محور ( قلبی عروقی، کبد، کلیه و مثانه)

شکل دارویی: چای

ماده موثره: ماده طبیعی کارواکرول گرفته شده از گیاه (Satureja Khuzestanica jamzad)


معرفی دارو

چای ساتورکس، یک فرآورده طبیعی حاوی مرزه کوهی است که به عنوان یک مکمل غذایی در تنظیم فعالیت های بیوشیمیایی و متابولیسمی بدن نقش موثری ایفا می­کند. ساتورکس یک داروی اعجاز­انگیز و شفا بخش که تهیه آن الهام گرفته از طب سنتی است دارای خواص زیر می ­باشد:

 • کاهش دهنده فشار خون
 • حفاظت از قلب و عروق
 • تقویت کننده کبد
 • کاهش دهنده سکته­ های مغزی و قلبی
 • کاهش دهنده چربی و قند خون
 • ضدچاقی
 • ضد عفونت
 • ضد التهاب
 • آرام ­بخش

  کاهش فشار خون

کارواکرول باعث کاهش ضربان قلب، فشار متوسط سرخرگی و فشار خون سیستولی و دیاستولی می­شود. کارواکرول برطرف کننده اسپاسم عضلات صاف و شل­کننده و هم­چنین ضد اسپاسم عروق می­باشد که خود منجر به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری خون می­شود.

کاهش قند خون

ساتورکس باعث کاهش معنی­ داری در سطح قند خون افراد دیابتی می­شود. هم­چنین در بیماری دیابت تعادل میان آنتی اکسیدان­ ها و رادیکال­ های آزاد از بین رفته است و با توجه به افزایش اکسیدان­ ها در بدن، روند ایجاد عوارض بیماری دیابت شامل عوارض مزمن قلبی عروقی، آترواسکلروز، نفروپاتی دیابتی و رتینو پاتی دیابتی در بیماران تسریع می­شود. کارواکرول بدلیل خواص آنتی اکسیدانت خود با بلع رادیکال­های آزاد باعث کاهش اکسیدانت­ ها و در نتیجه کاهش چشمگیر عوارض دیابت می ­شود.

کاهش چربی خون

ساتورکس باعث کاهش تری­ گلیسیریدهای خون می­شود به این صورت که پس از تخلیه ذخایر گلیکوژن کبدی باعث در دسترس قرار گرفتن اسید­های چرب جهت سوختن در بدن می­شود. این عملکرد ذخایر چربی را کاهش داده و باعث حفاظت از قلب و عروق و جلوگیری از بیماری­ ها و سکته ­ها می ­شود.

محافظت از قلب و عروق

کارواکرول با به دام انداختن رادیکال­ هاى آزاد و خارج کردن آن­ها در روند­هاى بیوشیمیایى از جمله مهار پراکسیده شدن لیپید­ها ،بویژه LDL نقش موثرى دارد. یادآورى مى­شود  LDLیا کلسترول سبک بایستى ابتدا پراکسیده شده تا بتواند در جدار عروق رسوب نماید. در صورت مهار پراکسیداسیون، این روند متوقف و آترواسکلروزیس رخ نمی­دهد.

تقویت کبد مصرف ساتورکس حاوى کارواکرول به عنوان یک مکمل غذایى سبب جذب رادیکال­هاى مخرب مخصوصاً اکسیژن رادیکالى (اندوژن) و رادیکال­هاى سموم غذایى مثل آفلاتوکسین ها(اگزوژن) می­گردد. کارواکرول با جذب رادیکال­هاى آزاد فرآیند اکسیداسیون را در روند تخریب کبد و سایر ارگان­ها، مهار و خودش به تیموکینون تبدیل و از طریق سیستم اداراى دفع مى­شود.

ضد درد احشایی ( عضلات صاف)

کارواکرول با اثر آنتى اکسیدانى خود، با مهار اکسیژناز­ها مخصوصاً لیپوکسیژناز در روند  COX-1و COX-2 ، سنتز پروستا گلاندین­ ها را مختل نموده و در نهایت اسپاسم عضلات صاف را بطور غیر اختصاصى مهار می­نماید. بررسی­ ها نشان داده اثر ضد درد و التهاب کارواکرول مشابه ایندومتاسین است. کارواکرول با  IC 50حدود 8µM (حداقل غلظتى که50 درصد اثر ضدالتهابى را اعمال مى­نماید اثر ضد پروستاگلاندینى خود را اعمال و با توجه به LD50 ) حداقل غلظتی که 50 درصد اثر کشندگی را اعمال مى­نماید معادل800mg/kg  ایندکس درمانی مطمئنی اعمال می­نماید.

پیشگیری ازسکته­ های مغزی

ساتورکس با بستن کانال­هاى کلسیمى سبب شل شدن عظلات صاف به ویژه عروق و در نتیجه کاهش سریع فشار خون بر اثر گشاد شدن لحظه­ اى رگ­ ها می گردد، این امر سبب کاهش فشار داخل عروق شده و مانع پارگى آن مى­ شود، لذا باعث جلوگیرى از سکته­ هاى هموراژیک مى­ شود.

هم­چنین این دارو باعث کاهش معنی ­دار چربی­ هاى خون (تري گلیسرید و کلسترول) و متعاقباً فشار خون می­گردد. ساتورکس از طرفی باعث کاهش چسبندگی پلاکت­ ها و نهایتاً مهار تجمع پلاکت ­ها و تشکیل لخته می­ شود.  این خواص در مجموع باعث پیشگیرى از سکته­ هاى ایسکمیک مى ­شود.

ضدعفونی کننده

کارواکرول با داشتن ماهیت دوگانه (آبگریز به دلیل داشتن حلقه بنزنی و آبدوست به دلیل داشتن گروه هیدروکسیل آزاد)، در ساختمان غشای سیتوپلاسمی طیف وسیعی از باکتری­ها و قارچ­ها نفوذ کرده و به عنوان یونوفور سبب ایجاد کانال در دیواره و یا موجب نشت محتویات سیتوپلاسمی از جمله انتقال یون‌­ها مثلH+  و K+ می‌­گردد. این کار سبب کاهش ATP داخل سلولی و نهایتاً مرگ باکتری می­شود. اثرات میکروب کشی کارواکرول بر طیف وسیعی از میکروارگانیسم­ ها بویژه

 1. monocytogenes ;S. aureus; P. aeruginosa; E. coli; B. cereus
 2. tuberculosis;S. typhimurium; Aspergillus niger; S. epidermidis; E. faecalis; Streptococcus mutans; Streptococcus pyogenes ; Candida albicans

و غیره.اثبات شده است که این باعث پیشگیری و درمان بسیاری از عفونت­ها از جمله عفونت­های دستگاه تنفسی، گوارش، ادراری تناسلی ، و غیره می­شود.


موارد مصرف

 • افراد مبتلا به پرفشاری خون
 • افراد مبتلا به چربی خون
 • افراد مبتلا به قند خون
 • چاقی
 • پیشگیری و کاهش عوارض عفونت ها
 • پیشگیری از بیماری­ ها

  مقدار و نحوه مصرف:

یک تی بگ را در 500 میلی­ لیتر (دقیقاً دو لیوان) آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و یک ساعت قبل از خواب مصرف شود. نوشیدن یک لیوان چای ساتورکس یک ساعت قبل از خواب در ایجاد خواب آرام و سبک و پیشگیری از سکته های شبانه توصیه می­شود.

توجه: استفاده حداقل یک لیوان هر 12 ساعت نتیجه بهتری در تنظیم قند،چربی و فشار خون خواهد داشت.


موارد منع مصرف: ندارد.( مصرف در دوران بارداری و شیردهی بلامانع است)

عوارض جانبی: ندارد.

تداخلات دارویی: ندارد.

مسمومیت: ندارد.

شرایط نگهداری:  در جای خشک و خنک (دمای 25 درجه سانتی گراد ) و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

بسته بندی: 30 کیسه 2 گرمی داخل جعبه مقوایی