کشاورزی

زاگرس یک اکوتون بی‎نظیر جهانی است، محل تلاقی چند جبهه آب و هوایی متعدد، دریای سیاه و مدیترانه از غرب، اقیانوس هند از شرق و دریای سرخ از جنوب در زاگرس به هم می‎رسند که رویشگاهی بی‎ نظیر برای بسیاری از گیاهان دارویی و پرکاربرد است. که برخی از این گیاهان ویژه زاگرس هستند. علاوه بر ذخایر ژنتیکی، در زاگرس میراث کهن و تمدنی غنی و نشانه هایی آشکار از درمان به وسیله گیاهان دارویی به چشم می خورد. به عبارت دیگر اکوتون زاگرس دارای ذخایر طبیعی ژنی و فرهنگ مصرف داروهای گیاهی است.شرکت داروسازی خرمان با الهام گرفتن از پیکره زاگرس، تحقیقات کاربردی خود را بر درمان بسیاری از بیماری اپیدمیک اعم از واگیر و غیر واگیر به وسیله گیاهان دارویی منطقه به شکل خام و استحصال مواد موثره دارویی و فرمولاسیون دارویی برای مقاصد پزشکی انجام داده است.

از جمله گیاهان دارویی خاصی که به وسیله دانشمند بزرگ و فرزانه جناب آقای دکتر مظفریان تحقیق شده است بیش از 450 گونه دارویی و معطر می باشد. که متاسفانه فرصت مطالعه جامعه میسر نشده است، لذا شرکت داروسازی خرمان با برائت محدود و همکاری با دانشگاه های کشور اقدام به فرهنگ سازی و مطالعات کلاسیک و آکادمیک این ذخایر نموده است به عنوان مثال 2 گونه گیاهی ویژه زاگرس به نام ساتورجا خوزستانیکا روشنجری و بختیاری و مورد سبز نموده است.

در این راستا گیاهان فوق مورد مطالعات و ارزیابی های اکوتیپی، آکادمیکال قرار گرفته و اثرات ضدعفونی کنندگی و ضد التهابی آنها شناسایی شده است. شرکت داروسازی خرمان ضمن مطالعات اکولوژیک و فیتوشیمیک و پزشکی برخی از این گیاهان از جمله مورد و مرزه بیش از 20 قلم داروی رسمی و پر مصرف را به بازار دارویی کشور طبق ضوابط معاونت غذا و دارو ارائه نموده است. و در حال حاضر حدود 20 هکتار کشت تیپ انجام داده و بر آن است تا با توسعه این فرهنگ مشکلات پزشکی کشور را حل نماید.