خمیر دهان طبیعی پريودنتول

پریودنتول خمیر دهان دارویی ایمن، فاقد SLS، فاقد پارابن
شکل دارویی: خمیر
دسته دارویی: اوروفارنکس
ماده موثره: ماده طبیعی کارواکرول استخراج شده از گیاه  (Satureja Khuzestanica jamzad)
نام ژنریک: کارواکرول 0/3 درصد
نام تجاری: پریودنتول


معرفی دارو
این محصول برای پیشگیری و درمان بیماریهای پريودنتال (بیماریهای عفونی و التهابی دهان و لثه) و جراحی دهان بکار می رود . هم چنین ارتباط عفونت های پريودنتال با بیماری های آترواسکلروزیز، بیماریهای قلبی عروقی، اندوکاردیت، کولیت اولسراتیو و سپتی سمی شناخته شده است و این دارو می تواند بعنوان یک عامل پیشگیری کننده این بیماریها موثر باشد.


ویژ گیهای منحصر بفرد این دارو:
اولین خمیردهان دارویی کشور
دارای فرمولاسیون گیاهی
فاقد هرگونه ماده شیمیایی مضر، مواد سمی و سرطان زا
فاقد پارابن
فاقد SLS (ماده التهاب زا که عامل اصلی کف کنندگی خمیر دندان های بهداشتی است).در این فرمولاسیون گلوکانات سدیم جایگزین SLS شده است.
فاقد هرگونه عوارض اعم از سایش دندان ها و از بین رفتن مینای دندان
پاک سازی کامل حفره دهان
ضد بدبویی دهان
کاملاً سالم و ایمن در صورت بلع توسط فرد


کارواکرول
این دارو با داشتن ماده موثره کارواکرول دارای اثرات:
ضد درد و ضد التهاب
آنتی سپتیک و ضد عفونت های دهان و لثه (پیوره) می باشد.


مکانیسم اثر:
ضد درد و ضد التهاب
این ماده به عنوان آنتی اکسیدانت با حذف رادیکال های آزاد مورد نیاز در روند سنتز پروستاگلاندین ها دخالت کرده و از پروسه ایجاد درد توسط آن ها جلوگیری می کند. کارواکرول با اثر آنتی اکسیدانت، با مهار اکسیژنازها مخصوصاً لیپوکسیژناز ، COX-1و COX-2 ، در روند سنتز پروستا گلاندینها بویژه E2 و F2α اختلال، و در نهایت اسپاسم عضلات صاف را بطور غیر اختصاصی مهار می‌نماید.
اثرات ضدعفونی کننده
دو عملکرد برای کارواکرول بیان شده است :
1-فروپاشی غشای سیتوپلاسمی
2-عمل بر روی پروتئین های غشاء مثل ATP آز و غیره
حضور گروه هیدروکسیل آزاد کارواکرول برای فعالیت آنتی میکروبیال دارو ضروری است و باعث می شود این ترکیب به مانند یک (protonophore) (پروتون فور) عمل نماید. پروتون فورها دسته ای از یونوفورها هستند.یونوفورها خانواده ای از آنتی بیوتیک های باکتریایی هستند که انتقال یون های یک ظرفیتی و دو ظرفیتی را از خلال غشای لیپیدی زیستی و مصنوعی تسهیل می کند. کارواکرول با داشتن گروه هیدروکسیل آزاد نیروی محرکه پروتون را بهم ریخته در نتیجه که باعث کاهش ATP و سرانجام مرگ سلولی می شود.


موارد مصرف:
درمان و پیشگیری عفونت های لثه، حلق، دهان
ژنژیویت(Gengivitis): در این حالت لثه ها قرمز و ملتهب شده و ممکن است به آسانی دچار خونریزی شوند. این دارو با داشتن ماده موثره کارواکرول با از بین بردن پلاک های میکروبی و در نتیجه مهار تخریب، باعث تقویت و بازسازی لثه می شود. هم چنین در ژنژیویت مصرف خمیردندان های سولفاته ممنوعیت داشته و باعث تشدید علائم بیماری(درد ، التهاب و هموراژی) می شود. لذا در این گونه بیماران، فرآورده طبیعی پریودنتول خمیردهان انتخابی خواهد بود.
آفت(Aphthous stomatitis): این دارو با مهار عوامل عفونی دهان باعث بهبود زخم های دهانی می شود. علاوه بر این SLS موجود در خمیر دندان های رایج می تواند به عمق 1 تا 2 میلی متری مخاط دهانی نفوذ کرده و نه تنها باعث تشدید آفت شده بلکه سبب دردناک شدن آن شود به همین علت توصیه می شود کسانی که آفت عود کننده دارند از خمیردندان بدون SLS پریودنتول جهت پیشگیری ، تسکین درد و بهبود ضایعه استفاده نمایند.
برفک دهان یا کاندیدیازیس دهانی: کارواکرول با مهار کاندیداهای دهانی از جمله کاندیدا آلبیکنس دوره درمان را به حداقل ممکن کاهش داده و باعث درمان بیماری می شود.


مقدار و نحوه مصرف: 

بصورت معمول مسواک شود.
در ابتدا مقدار کمی به اندازه نصف طول مسواک استفاده شود تا دهان به تندی آن عادت کند.
ممکن است در مواردی برای مدت کوتاهی بی حسی زبان را حس کنید که این حالت بعد از مدت کوتاهی رفع می شود.


موارد منع مصرف:
ندارد.
هشدار و نکات قابل توصیه:
ندارد.
مصرف در دوران بارداری و شیردهی:
منع مصرف ندارد.
عوارض جانبی:
ندارد.
تداخلات دارویی:
ندارد.
مسمومیت:
ندارد.
شرایط نگهداری: در جای خشک و خنک (دمای 25 ددرجه سانتی گراد و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

بسته بندی:
یک خمیر پریودنتول به همراه بروشور داخل جعبه مقوایی


توجه: بلع دارو نه تنها بلامانع بوده و عوارض جانبی ندارد. کارواکرول به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده اسانس مرزه خوزستانی، ماده غذایی مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA reg. No 172.5151) می باشد.


 


کلیپ