کولووت

 

کولووت

ماده موثره ا­ی این داروی گیاهی، تخم شربتی است. از مهم­ترین خواص تخم شربتی خاصیت ضد نفخ این دانه است که به رفع مشکلات و ناراحتی ­های ناشی از نفخ شکم، گرفتگی عضلات شکم، سوء هاضمه و یبوست کمک می­کند.

تخم شربتی زمانی که با آب مخلوط می­ شود، سریعاً حالتی خمیری یا ژل­های لعاب‌دار در آب ایجاد می‌کنند که بسیار لغزنده است. این دانه­ ها زمانی که به میزان کافی آب جذب کنند می­توانند به طور مؤثر عمل کرده و با یبوست مقابله کنند.

نتایج پژوهش ­های اخیر نشان می ­دهند که خاصیت اصلی تخم شربتی مقابله با یبوست است. دلیل آن نیز فیبرهای محلول و غیر محلول در آب فراوان موجود در این دانه­ های ریز است که برای داشتن گوارشی سالم، لازم و ضروری­ اند. فیبرهای محلول در آب باعث افزایش حرکات روده ­ها می ­شوند به خاطر اینکه این فیبرها در بدن هضم نمی ­شوند و مانند یک جارو ضایعاتی که مورد نیاز بدن نیستند را تمیز می­ کنند. از طرف دیگر فیبرهای محلول در آب باعث افزایش عبور مدفوع از روده ها می شوند چون آب را جذب می­کنند، حجیم شده و به خوبی مواد زائد را از بدن دفع می­کنند.

علاوه بر این تخم شربتی سرشار از ویتامین­ ها و مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری است. از خواص تغذیه­ای تخم شربتی میزان بالای اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 موجود در آن است. این دو اسید چرب ضروری برای دستگاه قلب و عروق مفید هستند. تخم شربتی هم­چنین حاوی میزان قابل توجهی ویتامین­های A،D،E  و K و هم­چنین مواد معدنی مانند آهن، بور، پتاسیم، کلسیم و فسفر است. این دانه­ های ریز حاوی فیبرها و آنتی اکسیدان­ ها است و دو برابر بیشتر از دانه های دیگر حاوی پروتئین می ­باشد.

مصرف این دارو به تنهایی درمان کننده یبوست است و بنابراین نیاز به مصرف داروهای فعلی درمانی را برطرف می کند. این امر باعث کاهش دوز مصرفی دارو به بدن فرد شده و در نتیجه مانع از بروز عوارض و مسمومیت­های دارویی و هزینه های درمانی می شود.