OK
title-left. title-right
bg-corner
 

تحقیق  و توسعه
------------------

واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی خُرّمان به عنوان قلب تپنده شرکت با بکارگیری پرسنل مجرب و دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته، با ارائه فرمولاسیون و متدهای جدید
آنالیزدر راستای اهداف شرکت در جهت نیل به دستیابی محصولات با کیفیت، متنوع و مورد نیاز جامعه و بازارگام برمی دارد. واحد R&D شرکت دارو سازی خُرّمان در ساختمان تحقیق و توسعه مستقر می باشد و از دو بخش فرمولاسیون و آنالیز تشکیل گردیده است.                  

بخش فرمولاسیون واحد تحقیقات شامل قسمت های مختلف جهت ساخت اشکال دارویی جامد، نیمه جامد و مایع می باشد. به همین منظور تجهیزات و ماشین آلات متعددی همچون پرس قرص، پرکن کپسول، بلیسترینگ، پرکن مایعات و کلیه ماشین آلات خطوط تولید را در این بخش موجود می باشد.

همچنین قسمت دیگری در بخش فرمولاسیون با نام Climatic chambers area به نگهداری از نمونه های آزمایشی به منظور انجام مطالعات پایداری اختصاص داده است.
بخش آنالیز که به منظور انجام آزمایشات مختلف بر روی نمونه های مواد و محصول ساخته شده، ایجاد گردیده، مجهز به انواع تجهیزات و دستگاه های آنالیتکال دقیق می باشد.

شرکت داروسازی خُرّمان در راستای اهداف ایجاد و خط‌مشی ترسیم‌شده، فعالیت‌های بخش R&D
را در 4 بخش زیر دسته‌بندی کرده است:

 1) تحقیقات دارویی، غذایی و آرایشی و بهداشتی
 2) کشاورزی و منابع طبیعی (شناسایی گیاهان جدید، پایه‌های مادری و رقم‌های اصلاحی جدید گیاهی)
 3) مطالعات پایه
 4) بهبود منابع انسانی

مدیریت تحقیقات بر 2 اصل تحقیقات داخلی و مشارکت در تحقیقات (همکاری با اساتید، محققین و مراکز علمی – دانشگاهی پزشکی و کشاورزی) استوار است. بر این اساس با تعیین نیازهای دارویی و بهداشتی جامعه بخصوص در بخش بیماری‌های پیش‌رونده، تحقیق و پژوهش‌های تولید فرمولاسیون‌های جدید و رفع بیماری‌ها با بهره‌گیری از استعدادهای طبیعی (گیاهان دارویی)، صورت می‌پذیرد. خروجی این طرح های تحقیقاتی علاوه بر محصولات عرضه‌شده بیش از 30 مقاله بین المللی و 35 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا است.

در بخش تحقیقات کشاورزی نیز به‌منظور تأمین مواد اولیه داروهای صنعتی شده، اهلی سازی گیاهان و تولید رقم‌های اصلاحی انجام می‌شود. تحقیقات این بخش ‌بر چهار محور تولید پایه‌های مقاوم، افزایش کمیت (مقدار) اسانسی، افزایش کیفیت (درصد ترکیبات موردنظر) و یافتن مناسب‌ترین سیستم کشت و برداشت انبوه استوار است.
انجام این اقدامات (تکیه ‌بر تولید داروهای حاصل از تحقیق و پژوهش‌ها، شناسایی و اهلی سازی گیاهی) منجر به برگزیده شدن داروسازی خُرّمان به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان، برگزیده جشنواره شیخ بهایی و کارآفرین نمونه کشوری گردیده است.

توسعه پزشکی (ارتقاء سلامت بر اساس منابع دارویی طبیعی بومی)
------------------------------------------------------------------------

در اين بخش در مشاركت با دانشکده‌های پزشکی (طي قراردادهاي مشاركتي) موارد زير انجام می‌گیرد: شناسایی بیماری‌های پیش‌رونده و همه‌گیر و بر اساس شناخت از فيتوشيمي گياهان بومي كه در مطالعات تكميلي به دست می‌آید، تحقيقات كاربردي در دانشکده‌های داروسازی (طراحی و ساخت داروهای جدید) آغاز می‌گردد، طي اين تحقيقات بررسی‌های مربوط به توكسيكولوژي و تعيين LD50، سميت مزمن (ناقص زايي، سرطان‌زایی و ...) و ساير ناسازگاری‌ها انجام می‌شود. بعد از رسيدن به مرحله Safty بودن تركيبات، فرمولاسيون و تكميل مطالعات حيواني براي تعيين MIC&MFC و تعيين دزهای مؤثر انجام می‌گیرد، با تكميل مطالعات پايه و ارائه به كميسيون اخلاق پزشكي مطالعات باليني آغاز و در طي آن مواردي همچون تداخلات دارويي، عوارض جانبي فيزيولوژيك، مطالعات پايداري و... بررسي و درنهایت مستندات موارد فوق ضمن تبديل به پایان‌نامه‌ها مقاطع كارشناسي ارشد و دکترا و نيز مقالات معتبر علمي (مدارك پيوست)، در اختيار معاونت دارو و غذا براي بررسي و ثبت محصول قرار می‌گیرد.

     
     

توسعه كشاورزي (اهلي سازي و توسعه كشت گياهان دارويي اقتصادي)
-----------------------------------------------------------------------------

شناسايي:

با در نظر گرفتن شرايط خاص استان لرستان ازنظر تنوع اقليمي و درنتیجه تنوع بالاي گياهان دارويي در يك گستره جغرافيايي محدود؛ شركت خرمان به شناسايي جنس-گونه‌ها و اكوتيپ­هايي باکیفیت و كميت اسانسي مناسبي و اقتصادي اقدام می‌کند.
اين فعاليت با انتخاب گياه، تهيه نمونه هرباريومي، بررسي فيتو شيمي و تركيبات مواد مؤثره با استفاده از امكانات و ابزار آزمايشگاه تخصصي شركت، بررسي رويشگاه جهت شناخت عوامل محيطي اثرگذار بر گياه، تعیين مناسب‌ترین زمان برداشت ازنظر كميت و كيفيت مواد مؤثره، شناخت روش بهره‌برداری مناسب، تهيه نمونه زنده براي حفظ ذخيره ژنتيكي، انتخاب مناسب‌ترین روش كشت (‌بذر، قلمه زدن و...) بررسي مناسب‌ترین روش استخراج مواد مؤثره و نهایتاً ثبت مدون اطلاعات همراه است.

در حال حاضر تمرکز این شرکت بر روی تهیه بانک ژن اهلی کردن و تهیه پایه اصلاح‌شده سه گیاه دارویی زیر است:

نام علمی
 نام گیاه
 Myrtus Communis  مورد سبز
 Satureja Khuzestanica  مرزه خوزستانی
Thymus daenensis  آویشن
 

اصلاح رقم همگن و مرغوب مرزه خوزستانی به‌منظور استفاده در صنایع دارویی
----------------------------------------------------------------------------------
با توجه به درخطر انقراض بودن بهترین پایه‌های مرزه خوزستانی، سرعت عمل شرکت خرمان و تصمیم به‌موقع این شرکت تضمین‌کننده بقای این گیاه اقتصادی است (اطلاعات جامع در بخش کشاورزی این سایت آورده شده است)
اين مهم در مشاركت با مراكز علمي دانشگاهي كشور در حال انجام است. مراحل مربوط به اهلي سازي گياه دارويي مرزه وحشي در مشاركت با دانشگاه علوم پزشكي بر پايه متدهاي روز دنيا در حال انجام می‌باشد، نتايج اين تحقيقات نيز در حال چاپ در منابع معتبر علمي جهاني می‌باشد.

 1) مطالعه رویشگاه‌های طبیعی

 2) جمع‌آوری بذر و قلمه از تمام رویشگاه‌ها

 3) ایجاد کلکسیون و ارزیابی ژرم پلاسم مرزه خوزستانی، ارزیابی ژنو تیپ‌های کلکسیون ...

 4) انتخاب ژنو تیپ‌های برتر

5-1) کلون کردن و تکثیر انبوه ژنو تیپ‌های برتر از طریق کشت بافت

5-2) انتخاب دوره‌ای به‌منظور رسیدن به رقم همگن

 6) تعیین مکانیزم گردافشانی و باروری در ژنو تیپ‌ها

 7) بررسی روابط صفات و تجزیه‌وتحلیل ضرایب مسیر عملکرد اسانس

 8) تعیین نیازهای زراعی و توسعه دستورالعمل کشت (بهینه‌سازی جوانه‌زنی بذر، ریشه‌زایی قلمه و ریزازدیادی

 تعیین نیاز آبی، تعیین مناسب‌ترین آرایش کشت، تأثیر کودهای شیمیایی، آلی و تلفیقی، تأثیر کودهای بیولوژیک)

روش‌های اصلاحی:

-  کلون کردن ژنو تیپ‌های برتر از طریق کشت بافت و تکثیر رویشی

-  انتخاب دوره‌ای به‌منظور رسیدن به رقم همگن

- کشت میکروسپور و ایجاد لا ین‌های دابل هاپلوئید خالص از ژنو تیپ‌های برتر جهت ایجاد ارقام هیبرید


 
كشت گياهان دارويي
-----------------------

انتخاب محل مناسب جهت كشت بر پايه اطلاعات کسب‌شده و رعایت اقلیم مشابه رویشگاه‌ها، جابجايي از مناسب‌ترین پایه‌های مادري بر اساس روش مناسب كشت و تكثير، احداث گلخانه و خزانه، انطباق شرايط و نيازهاي غذايي و آبي، تعيين بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز و انتخاب مناسب‌ترین روش مبارز كه در وهله اول ارگانيك، بررسي مداوم مواد مؤثره گياهان اهلی‌شده و نمونه‌برداری از مزرعه براي شناسي اکو تیپ‌ها و ف‍نوتيپ­هاي احتمالي ايجاد شده و ... بر اساس روش‌های علمي، محاسبات و کنترل‌های پيوسته و همچنين روش‌های به زراعي خاص گياهان دارويي انجام می‌شود. در حال حاضر تحقیقات پایه‌های مادری اصلاح‌شده، مزرعه کشت پایلوت، به زراعی جهت تولید ماده مؤثره بیشتر و ... در مزرعه تحقیقاتی کشکان در حال انجام است.
مزرعه تحقیقات پایلوت و کشت انبوه داروسازی خرمان واقع در جاده خرم‌آباد – کوهدشت و هم‌جوار پل تاریخی کشکان می‌باشد.


مطالعه و توسعه صنعت بر پایه توسعه زیست‌محیطی
--------------------------------------------------------

- ساماندهی و بازیافت عوامل مخرب طبیعت در قالب تشکل‌های تعاونی در روند توسعه و احیاء: با اقتصادی کردن عرصه‌های طبیعی مانع سوءاستفاده عرصه نشینان می‌شویم، به عبارتی آنان را به محافظان مرتع و جنگل و سایر منابع طبیعی تبدیل می‌کنیم. ایجاد باور زندگی مفید و سازنده در بین روستائیان، توقع کم و توانمندی عملیاتی بالا و نیاز مبرم اقتصادی آن‌ها و آموزش پذیری مناسب سبب خواهد شد از آن‌ها جامعه ایده­ال اقتصادی در قالب تعاونی‌های کارآمد ساخت.

- استفاده از توان زنان روستایی کمک زیادی به اجرای پروژه می‌کند به‌عنوان‌ مثال با توجه به ماهیت مقاومت ساتورجا نسبت به خشکی و کم‌آبی، از این پتانسیل در جهت احیاء مراتع و غنی‌سازی آشکوب جنگل و نهایتاً حفظ آب‌وخاک بخصوص در مناطق آبخیز و تغییر معیشت عرصه نشینان این مناطق می‌توان استفاده نمود (‌پايلوت برنامه كشت انبوه را در استان لرستان با موفقيت به انجام رسانده‌ایم).


 
bg-corner
دسترسی به این بخش وب سایت امکان پذیر نمی باشد.
@Copuright Azaranweb.com
AZARAN WEB